A melanoma molekuláris diagnosztikája és célzott kezelése

Bilgi tabanı

Melanomanın moleküler tanısı ve kişiye özel tedavisi

Skuamöz hücreli karsinom (melanoma malignum) insidansı yıldan yıla artmaktadır ve geç saptanması hekimlere tedavi konusunda zorluk teşkil etmektedir.

Kişiselleştirilmiş terapötik yaklaşım, melanom tedavisinde de devrim niteliğinde bir değişiklik getirdi. Klasik onkolojik yaklaşıma göre tedavi kararının temeli tümörün histolojik tipi ve yaygınlığına göre belirlenirken, kişiye özel bir tedavi seçebilmek için cilt tümörlerinin moleküler bilgilerinin bilinmesi esastır.

Melanom, vücudun bağışıklık sistemini büyük ölçüde harekete geçirdiği anlamına gelen immünojenik tümörlerdir ancak çoğu durumda tümöre karşı mücadelede yetersiz kalıyoruz. Anti-tümör immün tepkisinin farmakolojik modifikasyonunun ilk sonuçları, Nobel Ödüllü James P. Allison'ın çalışmasında melanom hastalarında elde edildi. Günümüzde malign melanom tedavisinde ICI tedavisi büyük önem taşımaktadır.Melanoma hastalıklarında BRAF mutasyonları çok sayıda tespit edilir. Eğer 7. kromozomda bulunan BRAF-genin mutasyonu tespit edilirse (V600E), o zaman BRAF mutasyon engelliyici maddeler büyük olasılıkla etkili olurlar, ve bunlar MEK inhibitorlarıyla beraber kullanıldıklarında çok etkili olurlar.

Melanomaların bir kısmında KIT mutasyonu mevcut, bu durum ise hem birden fazla isabet noktası bulunan reseptor tirozin-kinaz engelleyici ve BCR-ABL engelleyici maddelerin uygulanmasını mümkün kılar.

Daha fazla oku

Hakkımızda

Öykümüz

2003— —2024

Oncompass Medicine kanser hastalarının kişiselleştirilmiş tedavisine yardımcı olan karar destek ve teşhis koyucu tıbbi cihazların geliştirilmesiyle uğraşan bir İsveç medikal girişimidir. 

Daha fazla bilgi