Future Unicorn Award Logo 1 1

Ödüller

Future Unicorn Ödülü

Avrupa’nın geleceği en parlak teknoloji girişimi
Oncompass Medicine Future Unicorn Ödülünü kazandı

Bir Macar kanser araştırma şirketi olan Oncompass Medicine DIGITAL EUROPE ödülünün sahibi oldu. Gelecekteki tahmini değeri 1 milyar ABD Dolarını aşan Avrupa’nın geleceği en parlak teknoloji girişimi, the future of Unicorn, yüksek konumdaki rakipler arasından seçildi. 2021 yılında, pek çok Avrupa şirketini yenen Oncompass medical biyoteknolojik girişimi future of Unicorn Ödülünü kazandı.

Avrupa İnovasyon ve Araştırma Komitesi yetkilisi kupayı Oncompass Medicine Kurucusu ve Bilim Müdürü Dr. Istvan Peták’a 4 Şubat günü vererek Dünya Kanser Gününü andı. Bu yıl, bu etkinlik ödülün dünyada en büyük etkiyi yaparak gelecekteki en değerli Unicorn olması için en büyük beklentiye sahip olan geleceği en parlak Avrupa şirketine verilebilmesi için dijital teknoloji şirketleri için 4. kez yapıldı.

Bu yıl, 21 farklı sektörde 17 Avrupa ülkesi (enerji, finans, eğitim, sağlık, güvenlik) Future Unicorn Ödülü için yarıştı. Macar Oncompass Medicine diğer iki finalisti – İsveçli Exeger (günlük ürünlere entegre edilen güneş pilleri) ve Norveçli Ocean Sun (yüzen güneş enerjisi santralleri) en nihayetinde yendi. Macaristan’dan Oncompass Medicine, Future Unicorn Ödülünü kanser hastaları için hedefe yönelik terapiler seçmek için geliştirilmiş bir tıbbi teknoloji ile kazandı. Realtime Oncology Treatment Calculator kişiselleştirilmiş, hedefe yönelik tedavi edici seçeneklerini 52,000 mutasyon, 26,838 medikal biyolojik prensip, 1,417 bileşiğe dayalı olarak 405 farklı tümör türü arasından mevcut bilimsel kanıtlara dayalı olarak 20 milisaniye içinde sıraya koyabilmektedir. Günümüzde, dünya genelinde dakikada bir kanserden 20 kişi ölürken ve Avrupa’da dokuz saniyede bir yeni kanser hastalığı teşhisi konulurken, Oncompass tarafından yapılan bu icat kanserin başarıyla tedavi edilmesinde çok önemli bir adımdır.

Oncompass Medicine Kurucusu ve Bilim Müdürü Dr. Istvan Peták şöyle diyor:

“Tüm hayaller insanın fiziki kabiliyetlerini çoğaltırken gerçekleşebilir. Tekerleği icat ederek, hayvanlardan hızlı hale geldik, oksijen tüpleri deniz altında daha uzun nefes almamıza imkân verdi, mikroskop ile görünmez olan görünür oldu, aşılama bağışıklık sistemimizi güçlendirir böylece virüslere karşı daha iyi mücadele edebiliriz. Günümüzde insanlık için vazgeçilmez olan icatlar teknolojik, yeni kurulmuş ve hızlı büyüme gösteren (start-up) girişimler tarafından yaratılmaktadır. Harika bir örnek Alman BioNTech şirketinde Covid-19’a karşı ilk aşıyı geliştiren Karikó Katalin’dir”.

Bu yıl DigitalEurope Unicorn başvurucularını zorlu meselelere karşı teknolojik çözümlerinin toplumsal etkisine göre öncelikli olarak sıraya koyarken ekonomik etki ikincil olmuştur. Bu, iklim felaketi, insan hayatının çok önemli olduğu kovid pandemisi döneminde son derece önemlidir. Bu yıl geleceği en parlak teknoloji şirketi olarak seçilmiş olmak Oncompass için büyük şereftir. Bilim ve inovasyonda uluslararası yarışın çok önemli olmasına rağmen bunu ICT Macaristan Birliği tarafından verilen gibi yerel destek olmadan başaramazdık, bu nedenle son derece minnettarız. Yarışmada Macaristan’ı başarıyla temsil etmiş olmamızdan gurur duyuyorum ve odağı diğer Macar inovasyonları, araştırmacıları ve şirketlere kaydırabilmiş olduğumuzu ümit edelim. Avrupa için Future of Unicorn Ödülünün ana hedefi dünyadaki en büyük teknoloji gücü olmaktır.

Günümüzde dünyadaki Unicornların (değeri 1 milyar USD üzeri genç teknoloji şirketi) yalnızca %12’si Avrupa’da bulunmaktadır. Bu, 2014 yılındaki %6’ya kıyasla anlamlıdır. DigitalEurope 2025 yılına kadar %25’e ulaşmayı amaçlamaktadır, bu Avrupa’da teşebbüs ve inovasyona ilham vermek için dijital teknoloji ve piyasayı güçlendirmek için strateji gerektirecektir. 

Daha fazla oku

Hakkımızda

Öykümüz

2003— —2024

Oncompass Medicine kanser hastalarının kişiselleştirilmiş tedavisine yardımcı olan karar destek ve teşhis koyucu tıbbi cihazların geliştirilmesiyle uğraşan bir İsveç medikal girişimidir. 

Daha fazla bilgi