Gyogyulas A Rakbol

Katalin’in öyküsü

Kanseri yenen kadının kitabı yayınlandı

Akciğer kanseri kemik ve beynine yayılan bir eczacının öyküsü herkese ilham veriyor. 

“Doktor sonucun anlamını bilip bilmediğimi sordu. Evet dedim, bu en şiddetli kanser türüydü. Daha sonra bu durumda üç ayımın kaldığını bilmem gerektiğini söyledi.”

Kansere devanın devamlı ve hızlı gelişimi ve kanser araştırmacılarının yeni ve umut verici sonuçları hakkında haberler sıklıkla duyuluyor. En yeni tedavilerin kullanılamaz olduğu görünmesine rağmen, hastaların görünümü daha iyi hale geliyor.

Katalin alışılmadık halsizlik ve asfeksi nedeniyle doktora başvurmak zorunda kaldığında yerel bir eczanede çalışıyordu. Hiç sigara içmemişti ancak bir dizi muayeneden sonra ona akciğer kanseri teşhisi kondu. Onun için görevlendirilen doktor onu küçük düşürdü, üç ayının kaldığını tahmin etti, o zaman kadın kapıyı doktorun yüzüne çarpıp gitti. Bu durumun onun yaşama isteğini uyandırdığını söylüyor.

Katalin “İlk adım güvenebileceğiniz terapisti bulmak” diyor.

Katalin ulusal onkoloji enstitüsüne yönlendirildi ve –Katalin’in rızasıyla– seçilen terapisti sonuçlarını Oncompass Medicine moleküler teşhis laboratuvarına gönderdi. Zorluklarla dolu olmasına rağmen başarılı olan iyileşme yolculuğunun başladığı yer burasıydı. Akciğer kanseri hızla yayıldı, kemikler, lenf bezleri ve beyne metastaz teşhis edildi, kemoterapiye ve radyoterapiye de gönderildi.

Maalesef insanlar, özellikle kadınlar yardıma ihtiyaçları olmadığına inanma eğiliminde ve bu her zorluğun üstesinden kendi başlarına gelemezlerse zayıflık anlamına gelir. Pek çok kez isteme cesaretine sahip olmayız, sadece yakınımızdaki insanların artık yardımsız bir şeyler yapamayacağımızı fark etmesini dileriz. Katalin diğerlerinin kendinin ne kadar kötü bir durumda olduğunu görmesini istemedi, böylece yalnızca komşularından yardım kabul etti. Kamyon şoförü kocasından ve kızından her gün yanında olmalarını istemedi. 

Id22 300218 2

The One for Whom the Sun Rose Twice (Güneş Onun İçin İki Kez Doğdu)…

metastatik akciğer tümöründen muzdarip bir kadının hayatta kalma mücadelesi hakkındaki dokümanlardan oluşan bir kitap.

Katalin doktorların işbirliği ve çabası sayesinde Malaga’da bir araştırma programına kabul edildi ve onun zorluklarla dolu ancak moral verici iyileşme yolculuğu başladı. Kitap çoğunlukla onun röportaj şeklinde birinci tekil şahıs olarak anlattığı öyküsünden ve günlüğünün bölümlerinden oluşuyor fakat yakınları, meslektaşları, arkadaşları ve terapistleri de yorum yapıyor. Katalin son olarak iradesi ve sebatı, gelişen tıp bilimi ve ailesinin yardımı ile hastalığı yeniyor.

Kitabı satın alın

Daha fazla oku

Hakkımızda

Öykümüz

2003— —2024

Oncompass Medicine kanser hastalarının kişiselleştirilmiş tedavisine yardımcı olan karar destek ve teşhis koyucu tıbbi cihazların geliştirilmesiyle uğraşan bir İsveç medikal girişimidir. 

Daha fazla bilgi